Toba onu takip etti ve sabahın onuncu kazasına neden oldu, bu sefer 9. virajda

Toba onu takip etti ve sabahın onuncu kazasına neden oldu, bu sefer 9. virajda

Melodisi, otomobilin çok yönlü kişiliğini yansıtır, sportif sürüş koşullarında güçlü olurken, şehir içinde sağduyulu ve dengeli olur.

Ferrari GTC4Lusso, arkadan yönlendirme ile ilk kez entegre edilmiş patentli bir dört tekerlekten çekiş sistemi olan Ferrari 4RM Evo sayesinde her koşulda olağanüstü derecede çok yönlü bir otomobildir. 4RM-S sistemi (dört tekerlekten çekiş ve Skid Kontrol Sisteminin en son evrimi)

Lateral 4.0, elektronik diferansiyel (E-Diff) ve SCM-E amortisörlerle birlikte, sürücünün karlı, ıslak veya düşük yol tutuşlu yüzeylerde GTC4Lusso’nun olağanüstü torkunu kolayca idare etmesini sağlar. 

Jorge Lorenzo, Sepang pistine vardığında yaptığı incelemenin ardından bu hafta sonu Malezya’da yarışmaya ‘uygun’ ilan edildi. İspanyol pilot, hafta sonunu tamamlamak için bu Cuma 1.ÇP’de test edilecek.

1 Kas 2018, 12:02 pm CET

Laura López Albiac @Filmdenkare MotoGP – Malezya GP

Lorenzo, Aragon GP’nin ilk virajında ​​yere düştüğünde iki parmağını kırdığı 23 Eylül’den bu yana ‘kuru havuzda’ olmasına neden olan kara bir düşme ve yaralanma bölümünü kapatmaya çalışmak için piste geri dönüyor. Bunun için gelecekteki ortağı Marc Márquez. Tayland’daki ücretsiz muayenehanede, ayak sakatlığından kurtulmaya çalışırken, bisikletteki teknik bir arıza nedeniyle Ducati’si tarafından Buriram’ın asfaltına şiddetle çarparak ‘tükürüldü’.

Beş kez dünya şampiyonu Japon GP’ye katılmaya çalıştı ve hatta Motegi pistine birkaç tur bile verdi, ancak tehlikeli fiziksel koşulları sürüşe devam etmeyi zorlaştırdı ve Lorenzo, solunun kırık yarıçapını ortaya çıkaran yeni teşhis testlerine tabi tutuldu. bilek. Bağ da hasar gördü. Lorenzo, Ducati ile görüştükten sonra ameliyat için Barselona’ya dönmeye karar verdi ve Avustralya GP’sini de kaçırdı. Phillip Adası’nda, yarışta dördüncü sıraya yükselen Álvaro Bautista ile değiştirildi.

Bana bisikletini tekrar ödünç verir misin Jorge? &# 129300; #MalaysianGP &# 127474;&# 127486; pic.twitter.com/BZL6iMNR8x

– MotoGP ™&# 127937; (@MotoGP) 1 Kasım 2018

"Sol bilek bağım ameliyat edeli sadece sekiz gün oldu, kendimi biraz daha iyi hissediyorum. Ameliyat hala çok yeni ve bileğin nasıl tepki vereceğini anlamak için bisiklete binmek için beklemem gerekecek. Yüzde 100 değilim, birkaç gündür antrenman yapamadım ve Sepang pisti çok zorlu, bu yüzden bu kesinlikle tekrar yoluna girmek için en iyi senaryo değil.", Bu Cuma günü ilk ücretsiz antrenmanda Desmosedici’ye binecek olan Lorenzo, diyor.

Araba kullanamayacağını hissetmesi durumunda, yerine Borgo Panigale fabrikasında test cihazı olan Michelle Pirro yerleşecekti. "Birkaç hafta önceki Motegi’den daha iyi hissediyorum, bu kesin"Lorenzo itiraf ediyor. "Operasyon iyi geçti ve kendimi daha güçlü hissediyorum. Açıkçası, operasyon sadece birkaç gün önceydi. Dün alçıyı çıkardım, ancak sol bileğimi fazla hareket ettiremiyorum, bu yüzden hareketlilik çok iyi değil, bu yüzden iki veya üç gün içinde hareketliliğin iyileşmesini hızlandırmamız gerekiyor. Bütün hafta sonu yarışabilecek miyim göreceğiz".

"Bisiklete geri dönmek istiyorum. Uzun zaman oldu ve eğer ata binmezseniz, pratik kaybedersiniz ve becerilerinizi de kaybedersiniz. Bu sadece kırıklarla ilgili değil, aynı zamanda genel zindelikle de ilgili. Bu sefer büyük bir şey için savaşabileceğimi sanmıyorum, ama en azından bisiklete tekrar alışabilirim ve bunun Valencia’daki Ducati için harika bir sonuç elde etmek için son şansıma hazırlanmama yardımcı olacağını düşünüyorum ."Jorge ekliyor.

Ve Malezya’da ne olursa olsun, Cheste’deki Dünya Kupası’nın kapanışında (18 Kasım) tamamen iyileşmeyi umuyor. Ducati pilotu olarak vedalaşacağı ve Lorenzo’nun ağzında güzel bir tatla ayrılmak istediği için önemli bir tarih. Ayrıca, grand prix sonrası testinde, önümüzdeki yıl beş kez MotoGP şampiyonu Marc Márquez ile yarışacağı ve griddeki en güçlü tandemi oluşturacağı resmi Honda’yı ilk kez sürecek.

Jorge Martín, Fernández’in beşinci olarak şaşırdığı Katalan GP’de ilk ücretsiz antrenman seanslarına liderlik etmeye başladı.

06/15/2018

13: 30’da CEST

Cristina Moreno

Sabah, yokluğunda güneş parlarken, Moto3 sürücülerini almak için Montmeló pistinde soğuk uyandı. Önümüzdeki sezon Moto2 sürücüsü olan Jorge Martín’in ilk kez en iyi zamanı nasıl belirlediğini görmek için tribünlerdeki küçük halk. Madrilenian, bir hafta önce burada ölen genç pilot Andreas Pérez’e ithafen kaskında 77’yi takmıştı. Çaylak Fernández, Dünya Kupası’ndaki az tecrübesiyle şaşırttı, antrenmanın ilk çubuklarında ikinci oldu. Canet ve Masià da TOP10’da yer aldı. 50 dakika içinde birçok sürücünün olduğu yüksek ritimler ve Montmeló pistinin yeniden ortaya çıkması, sabahın ilk antrenmanında birkaç kazaya neden oldu. Canet, Norrodin, Suzuki, Gaby Rodrigo veya McPhee, neyse ki sonuçsuz yere inen pilotlardan bazılarıydı. Toplamda, sonbaharda rol alan sekiz pilot vardı.

Ayrıca, Moto3’te her zamanki gibi, parkurun sınırlarından çok fazla yararlanmak için birçok tur iptali vardı. Martin, en iyi zaman için Bastianini ile savaştı. Madridli harika bir 1: 49.241 ile yenmek için zaman ayırdı. Albert Arenas o kavgaya girdi ve kalan birkaç dakikayla ikinci oldu.

Canet, ilk düşüşten çok fazla etkilenmedi ve kendisini en iyi şekilde fırlattı. Estrella Galicia 0,0’dan ikinci olurken, DallaPorta La Moreneta’nın eğrisinde bir düşüş daha imzaladı. Toba onun ardından onu takip etti ve bu sefer 9. virajda sabahın onuncu kazasına neden oldu.

Bulega, DelConca pilotunun cüzdanını çalmak üzereydi ancak hedefine ulaşmak için birkaç binde biri eksikti. İtalyan sporcu, Dünya Kupası rekorunu 0 puanla çok mutlu bitirdi. Beşinci sırada bitiren Fernández gibi, Canet’in ardından dördüncü oldu. Aynı saniyede 15 sürücü tamamladı. Alonso López sekizinci, Albert Arenas dokuzuncu ve Masià on üçüncü oldu ve son turunda 4. virajda kazayı kurtarmıştı.

Resmi değerlendirme:

.1. Jorge Martín (ESP / Honda) 152,4 km / sa hızda 1: 49.241.

.2. Nicolo Bulega (ITA / KTM) 1: 49.526

.3. Jakub Kornfeil (RCH / KTM) 1: 49.621

.4. Arón Canet (ESP / Estrella Galicia 0.0 Honda) 1: 49.698

.5. Raúl Fernández (ESP / KTM) 1: 49.855

.6. Kaito Toba (JPN / Honda) 1: 49.871

.7. Enea Bastianini (ITA / Honda) 1: 49.935

.8. Alonso López (ESP / Estrella Galicia 0.0 Honda) 1: 49.947

.9. Albert Arenas (ESP / KTM) 1: 50.018

10. Marco Bezzecchi (ITA / KTM) 1: 50.045

………

12. Jaume Masiá (ESP / KTM) 1: 50.257

22. Gabriel Rodrigo (ARG / KTM) 1: 51.109

23. Vicente Pérez (ESP / KTM) 1: 51.249

Rossi: "Lorenzo’nun imzalanması beni şaşırttı"

Lawrence: "Kimseye söylemezsen sır saklamak kolaydır"

24. Marcos Ramírez (ESP / KTM) 1: 51.444

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın on beşinci turu olan ve gece Marina Körfezi pistinde düzenlenen Singapur Grand Prix https://gamblingprofessors.com/tr/casinoslot/ Grand Prix’sinde yarın on birinci başlayacak olan İspanyol pilot Fernando Alonso, şu yorumda bulundu: "mutlu" ve lastik seçmenin "ekstra".

09/15/2018

Saat 18: 13’te CEST

"Kendimi iyi hissettim, tüm hafta sonu bizim için oldukça rekabetçi geçti ve kesimde olacağımızı biliyordum. Onbir iyi, mutluyum ve lastik seçebildiğim için, umarım onuncu, dokuzuncu, sekizinci olanları geçebilmemiz için bize fazladan verir …; yarışın amacı bu", iki kez dünya şampiyonu olan Asturian’ı belirledi.

Alonso’nun tatmin edici yanlarından biri, yarış için başlangıç ​​lastiklerini seçebilmekte yatıyor ve ondan önce gelenlerin yapamayacağı, Q3’ün sonunda kullanılan lastiklerle başlamalı: "Yarışın ilerleyen dönemlerinde çok fazla bozulma ve grenlenme olmasına rağmen, bu devrede sahip olduğumuz aşırı yumuşak, tur başına neredeyse iki buçuk saniye verdiği için bir avantaj sağlıyor. Çok erken bırakırsanız ve trafiğe çıkarsanız, kariyeriniz çoktan ölmüştür. Hipersoft ile dışarı çıkanların bunu yönetmesi gerekecek ve umarız biraz daha uzatabiliriz.", işaret etti. "Yine de zorlu bir yarış olacak. Temiz taraftan başlamak istedim çünkü çok fazla fark var ve on birinci bitirmek mükemmel", eklendi.

Sıralama sıralamasında on birinci sıra, son Grand Prix’de olanları iyileştiriyor: "Doğru, hem Spa hem de Monza’da 13.’de başladık, ancak diğerlerinin sahip olduğu tüm cezalardan yararlanıyoruz, çünkü hızımız Q1’i geçmek için yeterliydi. Ancak biz burada Q3 için savaşıyoruz, ileriye doğru bir adım oldu. Ancak arabada hiçbir şeyi değiştirmedik, pistin özelliklerinden kaynaklandı, Monza ve Spa’dan daha az düzlük vardı ve yarın tadını çıkarmaya çalışacağız.", ifade etmiştir.

Şebekede onun yanında on ikinci sırada Carlos Sainz (Renault) olacak: "Evet, her zaman aşağı yukarı birlikte dışarı çıkıyoruz. Öyleyse yarın yine aynı olacak ve umarım lastikleri seçerek ilerleyebiliriz ve ikimiz de iyi puanlar alabiliriz", Bitti.

Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Grand Prix Komisyonu, MotoGP Dünya Şampiyonası Güvenlik Komisyonu’na danıştıktan sonra, adı verilen yeni bir ceza belirlemeye karar verdi. "uzun geri" ve pilotu bir pozisyondan vazgeçmeye zorlayan kişiden daha adil olduğunu düşünüyor.

03/01/2019

03.04.2019 tarihinde 09:33 CET

Karar, belirli zamanlarda pistin sınırlarını aşan bir pilot için pozisyon kaybının, diğer pilotlardan uzak olduğu ve birlikte birden fazla ihlali doğrulamanın ne kadar zor olduğu konusunda haksız olabileceği tahmin edilerek verilir.